WUMA BLACKBELT ROLL OF HONOUR

.Requirements for an entry onto this Blackbelt Roll of Honour:-
If you graded at HQ with Master Hopkins and the WUMA Senior Grading Panel or have been awarded your Dan grade by the panel.

 

.About the WUMA Blackbelt Gradings     Hardest ever grading      Most unusual grading

 

FULL NAME

DATE

STYLE

CLUB/TOWN

INSTRUCTOR

GRADE ATTAINED

Lynda Simmons

October 2008

HOP KUIN DO

Moreton-in-Marsh, Gloucestershire

Richard Hopkins

2nd Dan

Neil Cooledge

October 2008

Lau-Gar Kickboxing

Duns, Scotland

John Wilson

1st Degree

Grant A. Campbell

October 2008

Lau-Gar Kickboxing

Duns, Scotland

John Wilson

1st Degree

Victoria Forte

October 2008

Lau-Gar Kickboxing

Duns, Scotland

John Wilson

1st Degree

Paul Hutchinson

October 2008

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

Duns, Scotland

John Wilson

1st Degree

Jason Shepherd

October 2008

Lau-Gar Kickboxing

Duns, Scotland

John Wilson

2nd Degree

Angela J. Simpson

October 2008

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

Duns, Scotland

John Wilson

2nd Degree

Keith Little

October 2008

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

Duns, Scotland

John Wilson

2nd Degree

Kerry Exley

October 2008

Kickboxing

Chelmsford. Essex

Laurence Sandum

1st Dan

Alexandra Barnett

October 2008

Kickboxing

Chelmsford. Essex

Laurence Sandum

2nd Dan

Jodi Taylor

October 2008

Kickboxing

Bristol

Neil Mortimer

1st Dan

Aaron Parkes

October 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Broadway,Worcestershire

Kevin Andrews

1st Dan

Jack Witts

October 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Broadway,Worcestershire

Kevin Andrews

1st Dan

Luke Freshwater

October 2008

Kickboxing

Witney, Oxfordshire

Chris Hoyles

1st Dan

Thomas Cross

October 2008

Kickboxing

Witney, Oxfordshire

Chris Hoyles

1st Dan

Sarah J. Panes

October 2008

Tae Kwon Do

Bridgend, South Wales

Leanne Casley

1st Dan

Gary Luce

October 2008

Tae Kwon Do

Brynna, South Wales

Leanne Casley

2nd Dan

Christopher M. Samiotis

October 2008

Pro Style / Hop Kuin Do

Flitwick, Bedfordfordshire

Paul Childerley

2nd Dan

Martin Hirst

October 2008

Pro Style / Hop Kuin Do

Bedford

Paul Childerley

2nd Dan

Dean Cain

October 2008

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Pete Cook

1st Dan

Mark Smart

October 2008

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Pete Cook

1st Dan

Terence Thompson

October 2008

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Pete Cook

2nd Dan

Callum Thompson

October 2008

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Pete Cook

2nd Dan

Louise Nelson

October 2008

Black Dragon/HopKuinDo

Sleaford, Lincolnshire

Pete Cook

3rd Dan

Jack D. McGhee

October 2008

Thai & Kickboxing

Grantham, Limcolnshire

Colin Muress

1st Dan

Colin Muress

October 2008

Thai & Kickboxing

Grantham, Limcolnshire

Pete Cook

3rd Dan

Dominic Harrap

October 2008

W.J.Freestyle Kickboxing

Churchdown, Gloucester

Bill Mann

1st Dan

Elizabeth Colborn

October 2008

W.J.Freestyle Kickboxing

Churchdown, Gloucester

Bill Mann

2nd Dan

Christopher Sully

October 2008

W.J.Freestyle Kickboxing

Churchdown, Gloucester

Bill Mann

2nd Dan

Keith Summerfield

October 2008

W.J.Freestyle Kickboxing

Churchdown, Gloucester

Bill Mann

3rd Dan

Richard Olsen

July 2008

Karate

Whitstable, Kent

P Baldwin - J Sibley

3rd Dan

Graeme Heap

July 2008

Freestyle Karate

Canterbury

John Luke Smirsley

3rd Dan

Cameran Davies

July 2008

Tae Kwon Do

Barry, South Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Rhion Rowlands

July 2008

Tae Kwon do

Barry, South Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Danny Sobkowiak

July 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Heckington, Lincolnshire

Di Sobkowiak

1st Dan

Aaron John

July 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Heckington, Lincolnshire

Di Sobkowiak

1st Dan

Rachel Muress

July 2008

Kickboxing

Newark, Lincolnshire

Colin Muress

2nd Dan

Luke Tatlow

July 2008

Kickboxing

Guiting Power, Gloucestershire

James Gabb

1st Dan

Adam Tatlow

July 2008

Kickboxing

Guiting Power, Gloucestershire

James Gabb

1st Dan

Raul Cooper LLanes

July 2008

Wado Ryu Karate

Gloucester

Mark Valinder

2nd Dan

Katie Hughes

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Tewkesbury

Mark Smith

2nd Dan

Ross MacDuff

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Tewkesbury

Mark Smith

2nd Dan

Georgia Gardiner

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Johnathan Challoner

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Joseph Challoner

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

David Waller

March 2008

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

3rd Dan

Scott Kilburn

March 2008

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

3rd Dan

Louise Palmer

March 2008

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

2nd Dan

Neil Haine

March 2008

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

David Mills

March 2008

Kickboxing

Fitness Academy, Chelmsford

Laurence Sandum

1st Dan

Karl Goode

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Sarah Wiblin

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Daniel Spary

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Heidi Dixon

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Emma Williams

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Adam Williams

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Alisha Adcock

March 2008

Hop Kuin Do Kickboxing

Worcester

Mark Perryment

1st Dan

Scott Emmerson

March 2008

Kickboxing

Ryton, Tyne & Wear

Steve East

1st Dan

Carys Williams

March 2008

Tae Kwon do

Barry, Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Abigail Palfrey

March 2008

Tae Kwon do

Barry, Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Tom Farmer

March 2008

Tae Kwon do

Barry, Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Jadine Procope

March 2008

Tae Kwon do

Barry, Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Samuel Sturgess

March 2008

Tae Kwon do

Barry, Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Leighton Rowlands

March 2008

Tae Kwon do

Barry, Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Mollie Arbuthnot

March 2008

Tae Kwon do

Barry, Wales

Mark Palfrey

1st Dan

Phillip Baldwin

Feb 2008

Karate

Whitstable, Kent.

Justine Sibley

4th Dan

Uwe Mandler

Feb 2008

TKD & Freestyle

Worms, Germany

Master Deadly

4th Dan

Andrew Gibbons

October 2007

Wado Ryu Karate

Gloucester

David O'Brian

3rd Dan

Richard Howe

October 2007

Wado Ryu Karate

Gloucester

David O'Brian

2nd Dan

Peter Burton

October 2007

Freestyle Karate

Kent

John Luke Smirsley

2nd Dan

Jessica Hinaman

October 2007

Hop Kuin Do Kickboxing

Cheltenham, Gloucestershire

Master Deadly

2nd Dan

Richard Oram

October 2007

Lau-Gar Kung Fu

North Wales

Chris Edghill

2nd Degree

Paul Dolton

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

2nd Dan

Dorothy Ashford

October 2007

TaeKwondo

South Wales

Leanne Casley

3rd Dan

Hollie Roberts

October 2007

TaeKwondo

South Wales

Leanne Casley

2nd Dan

Laura Charley

October 2007

TaeKwondo

South Wales

Leanne Casley

1st Dan

Stuart Colvin

October 2007

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Stephen Wragg

October 2007

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol

Rita & Matt Ogden

1st Dan

James Love

October 2007

Kickboxing

Scarborough

James Kirton

1st Dan

Simon Leith

October 2007

Kickboxing

Scarborough

James Kirton

1st Dan

Sean Eade

October 2007

Kickboxing

Scarborough

James Kirton

1st Dan

Ashley Cox

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Robert Gilkes

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Dale Jordan

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Ellie Davis

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Stewart Barefield

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Daniel Jacobs

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Deborah Jacobs

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Benjamin Jacobs

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Samuel Russell

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Jake Calcutt

October 2007

Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Iain McDuff

October 2007

Kickboxing

Tewkesbury

Mark Smith

1st Dan

Heather Brown

October 2007

Kickboxing

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Michael Thorne

October 2007

Kickboxing

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

John Tomlinson

July 2007

Freestyle Kickboxing

GRIMSBY

Dale Lowe

1st Dan

Richard Sharpe

July 2007

Freestyle Kickboxing

Chelmsford, Essex

Laurence Sandum

1st Dan

Tracey Hershaw

July 2007

HOPKUINDO

BRISTOL (Black Dragons)

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Bobby Hopkins

July 2007

HOPKUINDO

CHELTENHAM HQ

Master Deadly

1st Dan

Jamie Hopkins

July 2007

HOPKUINDO

CHELTENHAM HQ

Master Deadly

1st Dan

Ricky Lee Hopkins

July 2007

HOPKUINDO

CHELTENHAM HQ

Master Deadly

3rd Dan

Lynn Mann

July 2007

KICKBOXING

Gloucester

Bill Mann

2nd Dan

Diane Sobkowiak

July 2007

KICKBOXING

Sleaford, Lincs

 

2nd Dan

Dave O'Bryan

July 2007

Wado Ryu Karate

Gloucester

 

3rd Dan

Ivan Beetlestone

July 2007

Kickboxing

Telford, Shropshire

 

5th Dan

Peter Sheridan

July 2007

Karate/Kickboxing

Kingsbridge, Devon

 

5th Dan

Derek Collins

June 2007

Mayo shin do

Oxford

George Mayo (Deceased)

8th Dan

Stephen Chen

May 2007

Karate

London

 

5th Dan

Micheala Warner

March 2007

FREESTYLE

WHITSTABLE, KENT

John Luke Smirsley

1st Dan

Katie J. Amos

March 2007

FREESTYLE

WHITSTABLE, KENT

John Luke Smirsley

1st Dan

Steffan Burgess

March 2007

FREESTYLE

BRISTOL

Neil Mortimer

1st Dan

Josi Hawthorne

March 2007

FREESTYLE

BRISTOL

Neil Mortimer

3rd Dan

Mark Perryment

March 2007

HOP KUIN DO

WUMA HQ, CHELTENHAM

Master Deadly

2nd Dan

Jonathan Izod

March 2007

WINDRUSH KICKBOXING

WITNEY, OXON

Chris Hoyles

2nd Dan

Jonathan Cliffe

March 2007

WINDRUSH KICKBOXING

WITNEY, OXON

Chris Hoyles

2nd Dan

Lisa Haine

March 2007

WINDRUSH KICKBOXING

WITNEY, OXON

Chris Hoyles

2nd Dan

Jordan Binns Petersons

March 2007

WINDRUSH KICKBOXING

WITNEY, OXON

Chris Hoyles

1st Degree

Carlie Barker

March 2007

WINDRUSH KICKBOXING

WITNEY, OXON

Chris Hoyles

1st Degree

Nicola M. Esson

March 2007

WINDRUSH KICKBOXING

WITNEY, OXON

Chris Hoyles

1st Degree

Robert Howse

March 2007

WINDRUSH KICKBOXING

WITNEY, OXON

Chris Hoyles

1st Degree

Robin French

March 2007

KICKBOXING

CHELMSFORD, KENT

Lawrence Sandum

1st Degree

Paul Mayfield

March 2007

Black Dragon/HopKuinDo

GRANTHAM, NOTTS

Pete Cook

1st Degree

Jordan Lelham

March 2007

Black Dragon/HopKuinDo

SLEAFORD, NOTTS

Pete Cook

1st Degree

Shawn Singfield

March 2007

HOP KUIN DO
PRO STYLE KICKBOXING

FLITWICK, BEDS

Paul Childerley

1st Degree

Willie Rodger

February 2007

Kickboxing

Oban, Scotland

 

5th Dan

Steve Powell

February 2007

Freestyle

Wolverhampton

 

4th Dan

George Andronikidis

January 2007

Shaolin Kung Fu

Greece

 

7th Degree

Jonathan Barnfield

December 2006

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

Stefan Frienling

December 2006

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

Joanna Lewis

December 2006

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

Carmen Lewis

December 2006

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

Jake Joseph

December 2006

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

Laurence Sandum

December 2006

Kickboxing

Chelmsford, Kent

 

5th Dan

Peter Cook

November 2006

Kickboxing/Taekwondo

Lincoln UFBDA

Master Deadly

4th Dan

  Keith Little

October 2006

BORDERS FREESTYLE

DUNS, SCOTLAND

John Wilson

1st Degree

Angela J. Simpson

October 2006

BORDERS FREESTYLE

DUNS, SCOTLAND

John Wilson

1st Degree

Kevin J. White

October 2006

BORDERS FREESTYLE

DUNS, SCOTLAND

John Wilson

1st Degree

Oliver C. Brincat

October 2006

SYSTEM SPORT KARATE

MAIDENHEAD

Ian Stewart

1st Dan

Nicholas Brivat

October 2006

SYSTEM SPORT KARATE

MAIDENHEAD

Ian Stewart

1st Dan

Salim Mwija

October 2006

SHIN TAI KICKBOXING

WESTON-SUPER-MARE

Kevin Ludick

1st Dan

Kade Sherlock

October 2006

SHIN TAI KICKBOXING

WESTON-SUPER-MARE

Kevin Ludick

1st Dan

Pete De'Vanney

October 2006

SHIN TAI KICKBOXING

WESTON-SUPER-MARE

Kevin Ludick

1st Dan

Reece Gibbs

October 2006

SHIN TAI KICKBOXING

WESTON-SUPER-MARE

Kevin Ludick

1st Dan

Hugh Cheng

October 2006

SHIN TAI KICKBOXING

JAPAN & WESTON-SUPER-MARE

Kevin Ludick

1st Dan

Daniel Norris

October 2006

SHIN TAI KICKBOXING

WESTON-SUPER-MARE

Kevin Ludick

1st Dan

Christine Norris

October 2006

SHIN TAI KICKBOXING

WESTON-SUPER-MARE

Kevin Ludick

1st Dan

Martyn Norris

October 2006

SHIN TAI KICKBOXING

WESTON-SUPER-MARE

Kevin Ludick

1st Dan

Stephen Simmons

October 2006

GD FREESTYLE KICKBOXING

WITNEY, OXON

Glen Dunnett

2nd Dan

Clifford Hathaway

October 2006

GD FREESTYLE KICKBOXING

WITNEY, OXON

Glen Dunnett

2nd Dan

Keira Jo Lewis

October 2006

GD FREESTYLE KICKBOXING

WITNEY, OXON

Glen Dunnett

1st Dan

Joshua Mapp

October 2006

GD FREESTYLE KICKBOXING

WITNEY, OXON

Glen Dunnett

1st Dan

Ellis Scane

October 2006

GD FREESTYLE KICKBOXING

WITNEY, OXON

Glen Dunnett

1st Dan

Louise Herron

October 2006

GD FREESTYLE KICKBOXING

OXFORD

Glen Dunnett

1st Dan

Imogen Shayler

October 2006

GD FREESTYLE KICKBOXING

WITNEY, OXON

Glen Dunnett

1st Dan

Danielle Curzen

October 2006

KICKBOXING

Daventry, Oxon

Maurice Young

1st Dan

Marc Daden

October 2006

KICKBOXING

Fitness Academy, Chelmsford

Lawrence Sandum

2nd Dan

Robert Jenns

October 2006

KICKBOXING

Fitness Academy, Chelmsford

Lawrence Sandum

1st Dan

Tracey Flight

October 2006

HOP KUIN DO

Stroud

Roy Matthews

1st Dan

Lynda Simmons

October 2006

HOP KUIN DO

WUMA HQ, CHELTENHAM

Master Deadly

1st Dan

Roy Matthews

October 2006

HOP KUIN DO

WUMA HQ, CHELTENHAM

Master Deadly

2nd Dan

Charlene Matthews

October 2006

HOP KUIN DO

WUMA HQ, CHELTENHAM

Master Deadly

2nd Dan

Tony Swaby

October 2006

HOP KUIN DO

WUMA HQ, CHELTENHAM

Master Deadly

2nd Dan

Kyle Swaby

October 2006

HOP KUIN DO

WUMA HQ, CHELTENHAM

Master Deadly

2nd Dan

Shane J. Lloyd

August 2006

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts Centre, Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Darryl Gallagher

August 2006

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts Centre, Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Manon Fflur Pritchard

August 2006

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts Centre, Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Ceri Haf Pritchard

August 2006

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts Centre, Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Sophie L Fletcher

August 2006

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts Centre, Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Emma Louise Walters

August 2006

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts Centre, Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Shane J. Lloyd

August 2006

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts Centre, Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Tim Saxton

July 2006

Hop Kuin Do

Cheltenham

Master Deadly

3rd Dan

Pat Sullivan

July 2006

W. J. Kickboxing

Churchdown

Bill Mann

2nd Dan

Ian Creed

July 2006

Korean Kickboxing

Newmarket

 

2nd Dan

Gavin Peck

July 2006

Korean Kickboxing

Newmarket

Ian Creed

2nd Dan

Jamie Moore

July 2006

Kickboxing

South Shields

Steve East

1st Dan

Gary Walker

July 2006

Kickboxing

Scarborough

James Kirton

1st Dan

Stephanie Lawson

July 2006

Kickboxing

Scarborough

James Kirton

2nd Dan

Danielle Curzan

July 2006

Kickboxing

Newark

Maurice Young

1st Dan

Gary Luce

July 2006

Kickboxing

Wales

Leanne Casley

1st Dan

Alexandra Burnett

July 2006

Kickboxing

Chelmsford

Laurence Sandum

1st Dan

Connor Lawlor

July 2006

Kickboxing

Scarborough

James Kirton

1st Dan

Andrew Mason

July 2006

Kickboxing

Scarborough

James Kirton

1st Dan

Paul Hutchison

July 2006

Kickboxing

South Shields

Steve East

1st Dan

Ross MacDuff

July 2006

Hop Kuin Do

Tewkesbury

Mark Smith

1st Dan

Katie Hughes

July 2006

Hop Kuin Do

Tewkesbury

Mark Smith

1st Dan

Karen Nixon

July 2006

Hop Kuin D o

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Keiron Brown

July 2006

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Jack Roberts

July 2006

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Molly Hershaw

July 2006

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Christopher O'Brien

July 2006

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Abigail Freeman

July 2006

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Scott Curry

July 2006

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Brian Daly

July 2006

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Fern Daly

July 2006

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Sharon Read

March 2006

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

3rd Dan

Louise Shanahan

March 2006

GST TaeKwon Do

Cardiff, S/Wales

Gina Lowry

3rd Degree

Samantha Crowley

March 2006

GST TaeKwon Do

Cardiff, S/Wales

Gina Lowry

2nd Degree

Jane Arnold

March 2006

Black Dragon/HopKuinDo

Bristol

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Nathan Coleman

March 2006

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

2nd Dan

David Hogan

March 2006

Tae Kwon Do

Liverpool

David Hogan

1st Dan

Daniel Rennett

March 2006

Shaolin Lau Kung Fu

Powy's, Wales

Sharon Price

1st Dan

Anne McBroom

March 2006

Kickboxing

Scotland

Charles Shanks

1st Dan

Mark Flenley

March 2006

Hop Kuin Do Kickboxing

Cheltenham HQ

Master Deadly

1st Dan

Claire Prewett

March 2006

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Georgia Gardiner

March 2006

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Joe Challoner

March 2006

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Jonathan Challoner

March 2006

Hop Kuin Do Kickboxing

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Kelly Drewett

March 2006

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

Kelly Ebanja

March 2006

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

Louise Palmer

March 2006

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

Amanda Menzies

March 2006

Kickboxing

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

Raul Cooper Lanes

March 2006

Freestyle Karate

Long Levens, Gloucester

Mark Vannender

1st Dan

Ben Kitchen

March 2006

Freestyle Karate

Longlevens, Gloucester

Mark Vannender

1st Dan

Mark Illingworth

March 2006

Freestyle Karate

Longlevens, Gloucester

Mark Vannender

1st Dan

Chris Samiotis

March 2006

Pro Style / HopKuinDo

Flitwick, Bedfordshire

Paul Childerley

1st Dan

Martin Hirst

March 2006

Pro Style / HopKuinDo

Flitwick, Bedfordshire

Paul Childerley

1st Dan

Idris Williams

March 2006

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Jamie Leal

March 2006

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Mark Keal

March 2006

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Gary Cain

March 2006

Black Dragon/HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Mark Revell

 March 2006

Freestyle-Karate

Haverfordwest, S/Wales

Awarded by HQ

5th Dan

Chau Yiu Ming

 March 2006

Gung Fu

Hong Kong

 

1st Degree

Lee Charles

 March 2006

Freestyle-Kickboxing

Wirrall

Awarded by HQ

4th Dan

 Neil Mortimer

 January 2006

Kickboxing

Bristol

Awarded by HQ

4th Dan

 Simon Williams

 December 2005

Shotokan Karate

France

Awarded by HQ

6th Dan

 Jake Joseph

 December 2005

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

 Stefan Frienling

 December 2005

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

 Joanna Lewis

 December 2005

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

 Carmen Lewis

 December 2005

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

 Joanna Lewis

 December 2005

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

1st Dan

 Graham Brockway  November 2005

Kickboxing

Haverfordwest, South Wales

Graham Brockway

5th Dan

Leon Kelly

Leou Kelly.jpg (3494 bytes)

November 2005

Freestyle Kickboxing

Coventry

Awarded by HQ

3rd Dan

Mick Fowles

Mick Fowles.jpg (3358 bytes)

November 2005

Freestyle Kickboxing

Coventry

Awarded by HQ

5th Dan

Alby Bimpson

AlexBimpson.jpg (3742 bytes)

November 2005

Freestyle Kickboxing

Coventry

Awarded by HQ

6th Dan

Master 
Ronnie Green

Ronnie Green.jpg (3952 bytes)

November 2005

Freestyle Kickboxing

Manchester

Awarded by HQ

Master Grade

October 2005 Photo link click here  
Katrice Anderson

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Michelle Keetly

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Rachel Muress

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Ryan Muress

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Rhys Overland

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Thomas Smart

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Benjamin Smart

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Terance Thompson 

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Callum Thompson

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Darrel Wren

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Danielle Kemsley

October 2005

Freestyle Karate

Whitstable, Kent

 

1st Dan

Jacob Ogden

October 2005

F/tyle Kickboxing

Coventry

Jim Bacon

1st Degree

Zoe Russell

October 2005

F/tyle Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Paul Dolton

October 2005

F/tyle Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Benjamin Greatbatch

October 2005

F/tyle Kickboxing

Witney, Oxon

Glen Dunnett

1st Dan

Savvas Demetriou

October 2005

Hop Kuin Do

Cheltenham, HQ

Master Deadly

1st Dan

Jessica Hinaman

October 2005

Hop Kuin Do

Cheltenham, HQ

Master Deadly

1st Dan

Elizabeth Coulborn

October 2005

W. J. Freestyle

Churchdown, Glos

Bill Mann

1st Dan

Jonathan Bruce

October 2005

W. J. Freestyle

Churchdown, Glos

Bill Mann

1st Dan

Colin Muress

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Newark, Notts

Peter Cook

2nd Dan

Louise Nelson

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

2nd Dan

Keith Summerfield

October 2005

W. J. Freestyle

Churchdown, Glos

Bill Mann

2nd Dan

Rachel Coleman

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

3rd Dan

Karen Sutton

October 2005

UFBDA HopKuinDo

Lincoln

Peter Cook

3rd Dan

David Heron

October 2005

F/tyle Kickboxing

Oxford

Glenn Dunnett

3rd Dan

October 2005 Photo link click here  
Tony Day

October 2005

Freestyle 

Portsmouth

Awarded by HQ

4th Dan

Terry Saxton

October 2005

Hop Kuin Do

HQ & Cirencester

Awarded by HQ

4th Dan

Glenn Dunnett

September 2005

F/tyle Kickboxing

Witney - Oxon

Awarded by HQ

4th Dan

July 2005 Photos click here  
Ian McLaughlin

July 2005

F/tyle Kickboxing

Winchcombe

 

2nd Dan

Steven Pritchard

July 2005

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Fiona Lovett

July 2005

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

2nd Dan

Evan Andrews

July 2005

Shaolin Kung Fu

Powys - Wales

Sharon Price

2nd Degree

Mark Wright

July 2005

F/tyle Kickboxing

Fitness Academy  -  Chelmsford

Lawrence Sandum

1st Dan

Geoff Watling

July 2005

F/tyle Kickboxing

Fitness Academy  -  Chelmsford

Lawrence Sandum

1st Dan

Paul White

July 2005

Shaolin Kung Fu

North Wales  -  Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Richard Oram

July 2005

Shaolin Kung Fu

North Wales  -  Bangor

Chris Edghill

1st Degree

Megan Roessler

July 2005

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Joseph Lasek

July 2005

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Tracey Hershaw

July 2005

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Ben Heath

July 2005

Hop Kuin Do

Bristol Black Dragons

Rita & Matt Ogden

1st Dan

Alan Dewey

July 2005

F/tyle Kickboxing

Chipping Campden

James Gabb

1st Dan

Stephanie Jobson

July 2005

F/tyle Kickboxing

UFBDA  - Lincoln

Peter Cook

1st Dan

Lee Knight

July 2005

F/tyle Kickboxing

Redditch

Adam Laurence

1st Dan

Matthew Laurence

July 2005

F/tyle Kickboxing

Redditch

Adam Laurence

1st Dan

Darren Harrison

July 2005

Kickboxing

Moreton-in-Marsh

Marcus Shirley

1st Dan

Susan Main

July 2005

Kuei Ling Kung Fu

Kuei Ling South Shields

Steve East

1st Dan

Chris Farrell

July 2005

Kuei Ling Kung Fu

Kuei Ling South Shields

Steve East

1st Dan

Laura Burnett

July 2005

Kuei Ling Kung Fu

Kuei Ling South Shields

Steve East

1st Dan

Duncan Burnett

July 2005

Kuei Ling Kung Fu

Kuei Ling South Shields

Steve East

1st Dan

Peter Gero

May 2005

Tae Kwon Do

Germany

Awarded by HQ

7th Dan

Sharon Price

May 2005

Chinese Kickboxing

Newtown, Wales

Sharon Price

3rd Dan

Suresh Vaidya

April 2005

Wu Shu

Nepal

Awarded by HQ

5th Dan

Johann Haywood

April 2005

Funokishi Karate

Johannesburg, South Africa

Johann Haywood

7th Dan

Carel Smit              

April 2005

Funokishi Karate

Johannesburg, South Africa

Johann Haywood

3rd Dan

Andre Classen           

April 2005

Funokishi Karate

Johannesburg, South Africa

Johann Haywood

3rd Dan

Hendrik Croeser            

April 2005

Funokishi Karate

Johannesburg, South Africa

Johann Haywood

1st Dan

Henry Phillips            

April 2005

Funokishi Karate

Johannesburg, South Africa

Johann Haywood

1st Dan

Jim Bacon
Chris Hoyles
IMG_2476.JPG (581968 bytes)

April 2005

Freestyle

Coventry
Windrush, Witney

Awarded by HQ

4th Degree
4th Dan

Picture from the grading below IMG_2477.JPG (649324 bytes)  March 2005 - click on picture

Kristian Harden

March 2005

Freestyle Taekwondo

Cardiff, Wales.  GST

Gina Lowry

1st Dan

Daniel Gabb

March 2005

Freestyle

Winchcombe

James Gabb

2nd Dan

James Gabb

March 2005

Freestyle

Winchcombe

Dan Gabb

2nd Dan

Alan Brown

March 2005

Freestyle Kickboxing

Fife, Scotland.

Charles Shanks

1st Dan

Michael Downey

March 2005

Freestyle Kickboxing

Fife, Scotland.

Charles Shanks

1st Dan

Morag King

March 2005

Freestyle Kickboxing

Fife, Scotland.

Charles Shanks

1st Dan

Susan Purvis

March 2005

Freestyle Kickboxing

Fife, Scotland.

Charles Shanks

1st Dan

Mark Perryment

March 2005

Hop Kuin Do

Cheltenham HQ

Master Deadly

1st Dan

Thomas Hynes

March 2005

Pro-Style Kickboxing

Flitwick, Beds

Paul Childerley

1st Dan

Joel Parkin

March 2005

Freestyle Kickboxing

Weston-Super-Mare

Kevin Ludick

1st Dan

Christine Norris

March 2005

Freestyle Kickboxing

Weston-Super-Mare

Kevin Ludick

1st Dan

Paul Hill

March 2005

Freestyle Kickboxing

Weston-Super-Mare

Kevin Ludick

1st Dan

Gregory White

March 2005

Freestyle Karate

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

2nd Dan

David Waller

March 2005

Freestyle Karate

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

2nd Dan

Paul Healy

March 2005

Freestyle Kickboxing

Weston-Super-Mare

Kevin Ludick

1st Dan

Lisa Haine

March 2005

Freestyle Karate

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

Edward Wassel

March 2005

Freestyle Karate

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

Jonathan Izod

March 2005

Freestyle Karate

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

John-Luke Smirsley

March 2005

Freestyle Karate

Whitstable White Dragons

John-Luke Smirsley

3rd Dan

Graeme Heap

March 2005

Freestyle Karate

Whitstable White Dragons

John-Luke Smirsley

2nd Dan

Jonathan Cliffe

March 2005

Freestyle Karate

Windrush, Witney, Oxon

Chris Hoyles

1st Dan

Sam White

March 2005

Freestyle Karate

Whitstable White Dragons

John-Luke Smirsley

1st Dan

Peter Burton

March 2005

Freestyle Karate

Whitstable White Dragon

John-Luke Smirsley

1st Dan

Jason Burns

March 2005

Freestyle

Bristol "Mortimers Kickboxing" 

Neil Mortimer

1st Dan

Iain Rodger

March 2005

Senshi Do Karate

Oban, Scotland

Awarded by HQ

4th Dan

Heath Gait

March 2005

Freestyle & TKD

South Wales - Falcons

Awarded by HQ

5th Degree

Ali Mohammadi

March 2005

Freestyle Karate

Iran

Awarded by HQ

4th Dan

Grand Master Masouli

Feb 2005

Freestyle Karate

Iran

Awarded by HQ

10th Dan

David Kacperski

Feb 2005

Kasakaidoryu

Kasakaidoryu

Awarded by HQ

10th Dan

Gary McKibben

Feb 2005

Freestyle K/Box

Fighting Fit Gym - Belfast

Awarded by HQ

4th Dan

Dale Fewtrell

Oct 2004

Hop Kuin Do

Shropshire

Master Deadly

3rd Dan

Leanne Casley

Oct 2004

Tae Kwon Do

South Wales

Leanne Casley

3rd Dan

Dorothy Ashford

Oct 2004

Tae Kwon Do

South Wales

Leanne Casley

2nd Dan

Ethan Franks

Oct 2004

Tae Kwon Do

GST - South Wales

Gina Lowry

1st Dan

 Keith Pollard

Oct 2004

W.J. Freestyle

W.J. Freestyle - Churchdown

Bill Mann

2nd Dan

 Angie Root

Oct 2004

W.J. Freestyle

W.J. Freestyle - Churchdown

Bill Mann

2nd Dan

 Charles Shanks

Oct 2004

Freestyle Kickboxing

Fife - Scotland

Charles Shanks

2nd Dan

 Craig Reid

Oct 2004

Freestyle Kickboxing

Fife - Scotland

Charles Shanks

1st Dan

Nick Brincat

Oct 2004

System Sport Karate

Karate

Ian

1st Dan

Emma Roberts

Oct 2004

Tae Kwon Do

South Wales

Leanne Casley

1st Dan

Hollie Roberts

Oct 2004

Tae Kwon Do

South Wales

Leanne Casley

1st Dan

 Stephen Hill

Oct 2004

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

Powys Kung Fu

Sharon Price

1st Degree

 Graham Jones

Oct 2004

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

Powys Kung Fu

Sharon Price

1st Degree

 Leanne Hines

Oct 2004

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

Powys Kung Fu

Sharon Price

1st Degree

 Charlotte Pollock

Oct 2004

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts

Chris Edghill

1st Degree

 Gareth Perrin

Oct 2004

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts

Chris Edghill

1st Degree

 Nicholas Cornes

Oct 2004

Shaolin Lau-Gar Kung Fu

North Wales Martial Arts

Chris Edghill

1st Degree

 Malcolm Sutton

Oct 2004

Freestyle

BBD

 

1st Dan

 Richard Jones

Oct 2004

Freestyle

BBD

 

1st Dan

Shaun Williams

Oct 2004

Hop Kuin Do

Shropshire

Dale Fewtrell

1st Dan

 Kimberley Santos

Oct 2004

Hop Kuin Do

Freestyle Black Dragon Ass

Peter Cook

1st Dan

 Ryan Santos

Oct 2004

Hop Kuin Do

Freestyle Black Dragon Ass

Peter Cook

1st Dan

 Stephen Simmons

Oct 2004

GD Freestyle

Witney, Oxon

Glen Dunnitt

1st Dan

 Philip Free

Oct 2004

GD Freestyle

Witney, Oxon

Glen Dunnitt

1st Dan

 Clifford Hatherway

Oct 2004

GD Freestyle

Witney, Oxon

Glen Dunnitt

1st Dan

 Andrew Moores

Oct 2004

GD Freestyle

Witney, Oxon

Glen Dunnitt

1st Dan

 Karl Russell

Oct 2004

GD Freestyle

Witney, Oxon

Glen Dunnitt

1st Dan

 Keira Jo Lewis

Oct 2004

GD Freestyle

Witney, Oxon

Glen Dunnitt

1st Dan

Paul Childerley

July 2004 Hop Kuin Do Flitwick Pro Style KickBoxing Master Deadly 3rd Degree

Hashem Shihab

July 2004 Hop Kuin Do Bristol Black Dragons Rita & Matt Ogden 2nd Degree

Roy Matthews

July 2004 Hop Kuin Do Cheltenham College of Martial Arts Master Deadly 1st Degree

Charlene Matthews

July 2004 Hop Kuin Do Cheltenham College of Martial Arts Master Deadly 1st Degree

Anthony Swaby

July 2004 Hop Kuin Do Cheltenham College of Martial Arts Master Deadly 1st Degree

Jackie Mullinger

July 2004 Hop Kuin Do Cheltenham College of Martial Arts Simone Hopkins 1st Degree

Keiron Brown

July 2004 Hop Kuin Do Bristol Black Dragons Rita & Matt Ogden 1st Degree

Karen Nixon

July 2004 Hop Kuin Do Bristol Black Dragons Rita & Matt Ogden 1st Degree

Molly Hershaw

July 2004 Hop Kuin Do Bristol Black Dragons Rita & Matt Ogden 1st Degree

Jack Roberts

July 2004 Hop Kuin Do Bristol Black Dragons Rita & Matt Ogden 1st Degree

Thomas Grunauer

July 2004 Wado Ryu Karate Longlevens Karate Club Mark Valendar 1st Dan

Lee Hobson

July 2004 Hop Kuin Do Lincoln United Freestyle Black Dragons Peter Cook 1st Degree

Patrick Sullivan

July 2004 W. J. Freestyle Churchdown W.J.F. Bill Mann 1st Degree

Jack Roberts

July 2004 Hop Kuin Do Bristol Black Dragons Rita & Matt Ogden 1st Degree

Jack Roberts

July 2004 Hop Kuin Do Bristol Black Dragons Rita & Matt Ogden 1st Degree

Thomas Hopkins

October 2003 Hop Kuin Do Cheltenham College of Martial Arts Master Deadly

4th Dan